ქართული ენის წრის გეგმა: ,, საქართველოს მთებში გაგაჩინა ზენამ“
სკოლა: თბილისის N151
კლასი მე-8
წრის ხელმძღვანელი : გიული ნატროშვილი
მიზანი:
საწრეო მუშაობა ქართულ ენაში მიზნად ისახავს მოსწავლეებისათვის საგაკვეთილო ცოდნის გაღრმავებას ესგ-ეს შესაბამისად, მოსწავლეთა ცოდნის წარმოჩენას. სწორი მართლწერისა და სწორი მეტყველების დანერგვას, რადგან გრამატიკული მასალა მიბმულია ლიტერატურაზე და საფუძვლიან ცოდნას მოითხოვს.
პრობლემის აქტუალურობა: მოგეხსენებათ ქართული ენის გრამატიკა და მისი შესწავლა სირთულეებტან არის ადკავშირებული, მოსწავლეებს უჭირთ სწორი წერა. აზრის სწორად ჩამოყალიბება. ამიტო გრამატიკის ცოდნა უმტავრესია. სწორედ ამიტომ გადავწყვიტე გამეხსნა უფასო სასკოლო წრე ქართულ ენაში.
წრის მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში ერთჯერ. მეცადინეობის ხანგრძლივობა 45 წთ.
ქართული ენის საგნობრივი წრის გეგმა
რისხვი
|
თემა
|
აქტივობა
|
რესურსი
|
დრო
| |||||
1
|
სამუშაო შეხვედრა, სამუშაო გეგმის გაცნობა
|
სამუშაო გეგმის გაცნობა
|
თანახის ფურცელი, კალამი, დაფა, ცარცი
|
25.09.2019
| |||||
2
|
მორფოლოგიის საგანი, მეტყველების ნაწილი
|
სქემის შედგენა. დაკვირვება, ტერმინის განზოგადება.
არსებითი სახელის გარჩევა
|
თაბახის ფურცელი, კალამი, დაფა ცარცი
|
02.10.2019
| |||||
3
|
მართლწერის საკითხები არსებით სახელთან
|
წინასწარ შედგენილი სავარჯიშოს გასწორება. მაგ: გურამიმ გემით გაისეირნა
გურამმა გემით გაისეირნა
|
თანახის ფურცელი, კალამი, დაფა, ცარცი
|
09.10.2019
| |||||
4
|
მართლწერის საკითხები ნაცვალსახელთან
|
ნაცვალსახელთა ბრუნება. ჩასვი წინადადებებში შესაბამისი ნაცვალსახელები. შეცვალე არსებითი სახელი ნაცვალსახელით
|
თანახის ფურცელი, კალამი, დაფა, ცარცი
|
16.10.2019
| |||||
5
|
მზნა, ზმნის რაობა, მწკრივები და სერიები
|
ზმნის გარჩევა.ლ სქემის შედგენა, ზმნის უღლება
|
თანახის ფურცელი, კალამი, დაფა, ცარცი
|
23.10.2019
| |||||
6
|
სინტაქსი. წინადადებები აგებულების მიხედვით.
|
წინადადებაზე დაკვირვება წევრების გამორჩევა და დაჯგუფება
|
კალამი, თაბახის ფურცელი
|
30.10.2019
| |||||
7
|
წინადადების მთავარი და არამთავარი წევრები
|
ჩამოთვლილი წინადადებებიდან დააჯგუფე მარტივი და შერწყმული წინადადებები
|
კალამი, თაბახის ფურცელი
|
06.11.2019
| |||||
8
|
შემასმენლისა და ქვემდებარის ურთიერთობა რიცხვში
|
გაიხსენე არსებითი სახელი მორფოლოგიურად შეადარე სინტაქსურ ქვემდებარეს და გააკეთე შენეული დასკვნა.
|
კალამი, თაბახის ფურცელი
|
13.11.2019
| |||||
9
|
წევრკავშირის - რომელიც, გამოყენება და მასთან დაკავშირებული საკითხები
|
როდის ვიყენებთ , -რომელიც კავშირს. წინადადებაში მისი გამოყენება.
|
კალამი, თაბახის ფურცელი
|
20.11.2019
| |||||
10
|
კომპოზოტები და მათი მართლწერა
|
გაასწორე კომპოზიტების მართლწერა ერთერთი, თოფ იარაღი ასხმული. დაძმა დედა-შვილი . იმსჯელე რატომ იწერება კომპოზიტები ასე?
|
კალამი, თაბახის ფურცელი
|
27.11.2019
| |||||
11
|
სტილი და სტილისტური შეცდომები
|
იპოვე სტილისტური შეცდომები ტექსტში
|
კალამი, თაბახის ფურცელი
|
04.12.2019
| |||||
12
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
ტესტირება.
|
კალამი. თაბახის ფურცლები
|
11.12.2019
| |||||
13
|
ტექსტის რედაქტირება და მისი თავისებურებები
|
გაასწორე ტექსტი, აღმოაჩინე მორფოლოგიური და სინტაქსური შეცდომები.
|
თაბახის ფურცელი, კალამი,
|
18.12.2019
| |||||
14
|
შემაჯამებელი მეცადინეობა
|
განვლილი მასალის მიხედვით შემაჯამებელი ტესტირება
|
თაბახის ფურცელი, კალამი,
|
25.12.2019
|
სამუშაო შეხვედრა
დღევანდელი ჩვენი შეხვედრის თემა იყო მართლწერის საკითხები არსებით სახელთან. გავასწორეთ წინასწარ შედგენილი სავარჯიშოები.
No comments:
Post a Comment